Skip to main content
#
CASS
President's Message
Board of Directors
Board Meeting Dates
Directors of Leadership Learning
History
Presidents & Executive Directors
Consultants
Office Hours
Home
Zone Meeting Dates, Agendas & Minutes
Summer Conferences
Zone Executive
Zone Member Jurisdictions
CASS Zone Info
News and Notices
Board Meeting Highlights
First Nations, Métis & Inuit Ed Action Com Highlights
SLQS Advisory Community Highlights
Professional Learning Committee Highlights
Code of Professional Conduct
Professional Practice Standards
Position Papers
Events 5-Year Schedule
Research Papers
Professional Reading
CASS Connection Magazine
Strategic Plan
Books
Retirement Books
Chat Room
Message Board
Contact Executive Director
Communication
Professional Learning Events
Member Login
Members Directory
Life Members Directory
Members Portal
Board Portal
Chief Superintendents Portal
Committees
Career Opportunities
Legal Benefits Program
Education Ministry Organization Structure & Contact Info
Secure Portal
Members Info
New Member Registration
Membership Renewal
Membership & Registration
Member Handbook
CASSA

Zone Member Jurisdictions

Zone 1                                                                  Central Office Location  

Bigstone Education Authority    ...........................................................   Wabasca, AB
Conseil scolaire du Nord-Ouest    .........................................................  St. Isidore, AB
Fort Vermilion School Division    ...........................................................  Fort Vermilion. AB
Grande Prairie & District Catholic Schools    ..........................................  Grande Prairie, AB
Grand Prairie School District    .............................................................  Grande Prairie, AB
High Prairie School Division    ..............................................................  High Prairie, AB
Holy Family CRD    ..............................................................................  High Prairie, AB
KTC - Kee Tas Kee Now Tribal Council (representing)    .........................  Peace River, AB
   Whitefish Lake First Nation
   Loon River First Nation
   Lubicon Lake Band / First Nation
   Peerless Trout First Nation
   Woodland Cree First Nation
North Peace Tribal (representing)    .....................................................  Atikameg, AB
   Dene Tha' First Nation
   Beaver First Nation
   Little Red River Cree Nation
   Tallcree First Nation
Northland School Division    .................................................................  Edmonton, AB
Peace River School Division    ..............................................................  Peace River, AB
Peace Wapiti Public School Division    ...................................................  Grande Prairie, AB
Valhalla Schools Foundation    ..............................................................  Hythe, AB

Zone 2/3                                             Central Office Location                                        

Alberta Métis Education Council  .........................................................  Edmonton, AB
Alexander First Nation  ......................................................................   Morinville, AB
Alexis First Nation  ............................................................................   Glenevis, AB
Aspen View Public Schools  .................................................................  Athabasca, AB 
Aurora School Ltd  ............................................................................   Edmonton, AB
Black Gold Regional Schools  .............................................................   Leduc, AB
Buffalo Trail Public Schools  ..............................................................   Wainwright, AB
Conseil scolaire Centre-Nord  ............................................................   Edmonton, AB
Conseil scolaire Centre-Est  ...............................................................   St. Paul, AB
East Central Alberta Catholic Schools  ................................................   Wainwright, AB
Edmonton Catholic Schools  ..............................................................   Edmonton, AB
Edmonton Public Schools  .................................................................   Edmonton, AB
Elk Island Catholic Schools  ...............................................................   Sherwood Park, AB
Elk Island Public Schools  ..................................................................   Sherwood Park, AB
Evergreen Catholic Schools  ..............................................................   Spruce Grove, AB
Fort McMurray Catholic Schools  ........................................................   Fort McMurray, AB
Fort McMurray Public Schools  ...........................................................   Fort McMurray, AB
Grande Yellowhead Public School Division  ..........................................  Edson, AB 
Greater St. Albert Catholic Schools  ...................................................   St. Albert, AB
Lakeland Catholic Schools  ................................................................   Bonnyville, AB
Living Waters Catholic Schools  .........................................................   Whitecourt, AB
Lloydminster Catholic School Division  ................................................   Lloydminster, AB
Lloydminster Public School Division  ...................................................   Lloydminster, AB
New Horizons Charter School Society  ................................................   Sherwood Park, AB
Northern Gateway Public Schools  ......................................................   Whitecourt, AB
Northern Lights School Division  .........................................................   Bonnyville, AB
Parkland School Division  ...................................................................   Stony Plain, AB
Pembina Hill Regional Division  ............................................................  Barrhead, AB
Tribal Chiefs Education Foundation (representing)  ...............................  St. Paul, AB
   Beaver Lake Education Authority
   Cold Lake
   Frog Lake Band
   Heart Lake Band #469
   Kehewin Band
   Whitefish Lake First Nation
St. Albert Public Schools  ....................................................................  St. Albert, AB
St. Paul Education Regional Division  ..................................................   St. Paul, AB
STAR Catholic Schools  ......................................................................   Leduc, AB
Sturgeon School Division  ..................................................................   Morinville, AB
Suzuki Charter School Society  ...........................................................   Edmonton, AB
Yellowhead Tribal Council  .................................................................   Edmonton, AB
Yellowknife Education District  ...........................................................   Yellowknife, NT

Zone 4                                                 Central Office Location

Battle River School Division   .............................................................   Camrose, AB
Chinook’s Edge School Division   ........................................................   Innisfail, AB
Clearview Public Schools   .................................................................   Stettler, AB
Miyo Wahkohtowin Education   ..........................................................   Maskwacis, AB
Nipisihkopahk Education Authority   ...................................................   Maskwacis, AB
O’Chiese First Nation   ......................................................................   Rocky Mountain House, AB
Red Deer Catholic Regional Schools   .................................................   Red Deer, AB
Red Deer Public Schools   ..................................................................   Red Deer, AB
Sunchild First Nation   .......................................................................   Rocky Mountain House, AB
Wetaskiwin Regional Public Schools   .................................................   Wetaskiwin, AB
Wild Rose Public Schools   .................................................................   Rocky Mountain House, AB
Wolf Creek Public Schools   ...............................................................   Ponoka, AB

Zone 5                                                 Central Office 

Almadina School Society   ..................................................................   Calgary, AB
Calgary Arts Academy Society   ..........................................................   Calgary, AB
Calgary Board of Education    .............................................................   Calgary, AB
Calgary Catholic School District   .........................................................   Calgary, AB
Calgary Girls' School Society   .............................................................   Calgary, AB
Canadian Rockies Public Schools   .......................................................   Canmore, AB
Christ the Redeemer Catholic Schools   ................................................   Okotoks, AB
Connect Charter School Society   .........................................................   Calgary, AB
Conseil scolaire FrancoSud   ................................................................   Calgary, AB
Foothills School Division   ....................................................................   High River, AB
Foundations for the Future Charter Academy   ......................................   Calgary, AB
Golden Hills School Division   ...............................................................   Strathmore, AB
Prairie Land Regional Division   ............................................................   Hanna, AB
Rocky View Schools   ...........................................................................   Airdrie, AB
Siksika Board of Education   .................................................................   Siksika, AB
Stoney Education Authority   ................................................................   Morley, AB
Tsuut'ina Nation Department of Education   ..........................................   Calgary, AB
Westmount Charter School Society   .....................................................   Calgary, AB

Zone 6                                                 Central Office Location                                     

CAPE - Centre for Academic and Personal Excellence Institute ..............   Medicine Hat, AB
Grasslands Public Schools   .................................................................   Brooks, AB
Holy Spirit RCSRD   ............................................................................   Lethbridge, AB
Horizon School Division   ....................................................................   Taber, AB
Kainai Board of Education   ................................................................   Stand Off, AB
Lethbridge School District   .................................................................  Lethbridge, AB 
Livingstone Range School Division   ....................................................   Clareshollm, AB
Medicine Hat Catholic Board of Education   ..........................................   Medicine Hat, AB
Medicine Hat School District   .............................................................   Medicine Hat, AB
Palliser Regional Schools   ..................................................................   Lethbridge, AB
Peigan Board of Education   ................................................................   Brocket, AB
Prairie Rose School Division   ..............................................................   Dunmore, AB
Westwind School Division   .................................................................   Cardston, AB

    Site Powered By
        SiteBuilder360
        Advanced Web Site Design & SEO